Ana Sayfa
 

Ana Sayfa

|

Download

|

Linkler

|

Sitemizi Giriş sayfanız olarak ayarlayın

Sitemizi Favorilerinize Ekleyin

Bize Ulaşın

|

İskeçe Din Görevlileri   |   İskeçe Müftüsü   |   Müftü Yardımcıları
Etkinlikler...
Sitemizde yayınlanan haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz...
İskeçe'de ve İskeçe köylerinde bulunan camilere buradan ula&şabilirsiniz...
İskeçe iline bağlı köylerin resimlerine buradan ulaşabilirsiniz...

 menu
 

İskeçe Müftülüğü

Tel: 2541065612
Faks: 2541028775

E-Mail: iskecemuftulugu@hotmail.com

 Esmaü'l Hüsna

 
 
 
 
 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIÐI DANIÞMA KURULU BAÞKANI VE İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE İZMİT'TE  21.02.2011-22:00
18 – 20 Þubat tarihleri arasında İzmit Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanıþma Derneği 20. Yıl Uluslararası Rumeli – Balkan Sempozyumu düzenlemiþtir. Bu sempozyuma Batı Trakya'dan Batı Trakya Türk Azınlığı Danıþma Kurulu Baþkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Baþkanı Sami Toraman davetli olarak katılmıþlardır.

Sempozyum, 18 Þubat 2011 Cuma günü saat 9:30'da Kocaeli Halk Eğitim Merkezi Salonunda Açılıþ töreniyle baþladı. Açılıþ konuþmaları İzmit Rumeli Türkleri Derneği Baþkanı Sayın Sinan Balkan'la baþlandı ve ardından Rumeli Balkan Federasyonu Genel Baþkanı Süheyl Çobanoğlu ile devam etti. Daha sonra protokol konuþmalarına geçildi. İlk konuþmacı Batı Trakya Türk Azınlığı Danıþma Kurulu Baþkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptı.

Sayın Mete; Batı Trakya'da var olan Müftülük sorunu, kimliğimizi ifade edememe sorunu, vakıflar sorunu, eğitim sorunu üzerinde durdu. Özellikle Batı Trakya'da "Türküm" demenin suç olduğunu, yıllarca kültürel faaliyet gösterip sırf isminde "Türk" kelimesi yer aldığı için kapatılan derneklerimizin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden de bu konuda Yunanistan'ın haksız olduğu þeklinde karar çıktığı halde hala bu derneklerimizin resmiyeti iade edilmemektedir. Konuþmasının devamında þunları da ekledi: "Soruyorum kendi kendime; acaba zamanla Anavatan Türkiye'ye göç eden sizler mi yoksa çaþitli baskılara maruz kalıp o Rumeli diyarında kalan bizler mi þanslıyız? Umarım bu sempozyumda bu sorumun cevabını alırım. Batı Trakya'dan o Rumeli diyarından sizlere selam getirdim. Bu sempozyumun hayırlı sonuçlar doğurmasını Cenâb-ı Hak'tam niyâz ederim."

Daha sonra protokol konuþmalarında Kosova Milletvekili Müfera Þenik ile Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir yer aldı.

Ardından "Balkanlara Genel Bakıþ" baþlıklı panel düzenlendi. İskeçe Müftüsü Sayın Ahmet Mete yoğun programı nedeniyle bu panelin ardından sempozyuma devam edemeyeceğini belirterek ayrılmıþlardır.

MÜFTÜ AHMET METE'NİN İZMİT'TEKİ DİÐER TEMASLARI

Uluslararası Rumeli – Balkan Sempozyumu nedeniye daha 17 Þubat Perþembe akþamından İzmit'e varan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Müftü Yardımısı Ahmet Hraloğlu ve Müftülük personeli Secdat Küçük, Ilıcalı'ları yoğun olarak yaþadığı Hacı Hızır Mahallesi'ne gittiler. Burada Ilıcalı'larla hasret giderip daha sonra Batı Trakya Türkleri Dayanıþma Derneği İzmit Þubesi Sayın Sabri Mutlu'nun kendilerine tahsis ettiği Kocaeli Öğretmenler Evine istirahate geçtiler. 18 Þubat Cuma günü düzenlenen sempozyuma katıldılar ve sabahki programı takip edip Cuma namazını İzmit'in büyük camilerinden Fevziye'de kıldılar. Öğlenden sonraki programa kendilerine; Batı Trakya Türkleri Dayanıþma Derneği İzmit Þubesi Sayın Sabri Mutlu ve iþadamı sayın Hasan Ayaz eþlik ettiler. Ayarlanan program çerçevesinde Kocaeli İl Müftüsü Sayın Mehmet Sönmezoğlu'yu ve Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA'yı makamlarında ziyaret ettiler.

Her iki ziyarette de İskeçe Müftüsü Ahmet Mete Batı Trakya'da var olan sorunlar hakkında bilgi verdi. Bu ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca gerek Sayın Müftümüzü gerekse Sayın Valimizi en yakın zamanda Batı Trakya'ya da beklediğini ifade etti.

BATI TRAKYALILARLA BULUÞMA

Batı Trakya'dan Batı Trakya Türk Azınlığı Danıþma Kurulu Baþkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, 18 Þubat 2011 Cuma günü saat 18:30'da Batı Trakya Türkleri Dayanıþma Derneği İzmit Þubesi Baþkanı Sabri Mutlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri'nin ev sahipliğinde kararlaþtırdıkları "Batı Trakya'da Türk Olmak" konulu bir konferans verdi. Batı Trakya Türkleri Dayanıþma Derneği İzmit Þubesi Konferans Salonunda gerçekleþtirilen konferansa İzmit'te yaþayan çok sayıda Batı Trakya'lı katıldı. Katılımcılar arasında İþadamı Hasan Ayaz ile İzmit Belediyesi Eski Baþkanı Halil Yenice de vardı.

Müftümüz Sayın Ahmet Mete içten duygu dolu ve sade ifadelerle Batı Trakya'nın sorunlarını ve son geliþmeleri anlattı. Ayrıca burada bulunan Batı Trakyalılarla da hasret giderdi. Konferans sonunda Þube Baþkanı Sabri Mutlu Batı Trakya'dan katılan heyete hatıra hediyeler takdim etti.


Share |
Bu yazı 3969 kez görüntülenmiştir...

Bütün haberler için buraya tıklayınız...

 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ
Her HakkΙ Saklıdır 2007-2017