Ana Sayfa
 

Ana Sayfa

|

Download

|

Linkler

|

Sitemizi Giriş sayfanız olarak ayarlayın

Sitemizi Favorilerinize Ekleyin

Bize Ulaşın

|

İskeçe Din Görevlileri   |   İskeçe Müftüsü   |   Müftü Yardımcıları
Etkinlikler...
Sitemizde yayınlanan haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz...
İskeçe'de ve İskeçe köylerinde bulunan camilere buradan ula&şabilirsiniz...
İskeçe iline bağlı köylerin resimlerine buradan ulaşabilirsiniz...

 menu
 

İskeçe Müftülüğü

Tel: 2541065612
Faks: 2541028775

E-Mail: iskecemuftulugu@hotmail.com

 Esmaü'l Hüsna

 
 
 
 
 OKÇULAR CAMİİ KUNDAKLANDI  05.09.2009-15:16
İskeçe’nin Batısında Karasu nehrinden sonra ilk tarihi cami olan Okçular camii, 2’yi 3 Eylül’e bağlayan gecede kimliği belirsiz kiþi veya kiþilerce kısmen yakılmıþtır. Cami İmamı Ali Korme, 3 Eylül akþamı iftar vakti için camiye gittiğinde, caminin iç kısmının yangından büyük hasar gördüğünü ve ibadete kullanılamaz halde olduğunu görüyor ve derhal emniyet güçlerine haber veriyor. Olay yerine gelen polis ve itfaye yetkililerinin yaptıkları ilk incelemelerde bu çirkin saldırıyı yapanların caminin batı kısmında yer alan kabristandan girdiklerini, caminin batı cephesindeki pencerinin demir parmaklıklarını söktüklerini, ardından camı kırıp içeriye gazla dolu bir bidonu attıklarını ve ateþe verdiklerini belirttiler.

Bizim de müþahade ettiğimiz kadarı ile camiye atılan yanıcı maddelerin alev alması sonucu halılar kısmen yanarak kullanılamaz hale gelmiþtir. Ayrıca klima cihazı, avizeler, ahþap kaplamalar, minber ve taþ mihrap ta hasar görmüþtür. Kısacası İslâm Türk mimarisinin izlerini taþıyan bu tarihi cami kullanılamaz hale gelmiþtir.

Bu tarihi cami daha önce de iki defa daha kundaklanmıþ, özellikle 7 Mart 2004 tarihinde tamamen yakılmıþtı. Batı Trakya Türk Azınlığı için çok büyük öneme sahip olan bu tarihi cami yakıldıktan kısa süre sonra tekrar yaptırıldı ancak barıþ ve huzuru tehdit eden bazı karanlık ruhlu çevreler tarafından yaklaþık iki yıl önce 2007’de tekrar yakılmak istenmiþtir. Bu caminin özellikle Yunanistan’dan seçimlerin gündemde olduğu dönemlerde saldırıya uğraması düþündürücüdür. Bu son saldırı da Yunansitan Baþbakanı Sayın Karamanlis’in erken genel seçimleri ilân ettiği tarihe denk gelmesi acaba bir tesadüf müdür?

Batı Trakya Müslüman Türkleri olarak; ister klise, ister havra ister cami olsun hiçbir din farkı gözetemkesizin bütük mabetlere saygılıdır. Her zaman sevgi, barıþ ve hoþgörüden yana olmuþtur. Bu tür çirkin saldırları da hangi mabede yapılırsa yapılsın her zaman kınamıþtır.

Mübarek Ramazan ayında bulunduğumuz böyle bir dönemde huzurumuzu bozan ve barıþı tehdit eden tarihi okçular camisine yapılan bu çirkin saldırıyı þiddet ve nefretle kınar, yetkililerden bir an önce faillerin yakalanmalarını temenni ederiz.

Share |
Bu yazı 4016 kez görüntülenmiştir...

Bütün haberler için buraya tıklayınız...

 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ
Her HakkΙ Saklıdır 2007-2017