Ana Sayfa
 

Ana Sayfa

|

Download

|

Linkler

|

Sitemizi Giriş sayfanız olarak ayarlayın

Sitemizi Favorilerinize Ekleyin

Bize Ulaşın

|

İskeçe Din Görevlileri   |   İskeçe Müftüsü   |   Müftü Yardımcıları
Etkinlikler...
Sitemizde yayınlanan haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz...
İskeçe'de ve İskeçe köylerinde bulunan camilere buradan ula&şabilirsiniz...
İskeçe iline bağlı köylerin resimlerine buradan ulaşabilirsiniz...

 menu
 

İskeçe Müftülüğü

Tel: 2541065612
Faks: 2541028775

E-Mail: iskecemuftulugu@hotmail.com

 Esmaü'l Hüsna

 
 
 
 
 İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE LONDRA’DA  28.09.2009-16:12
Batı Trakya Türk Azınlığı Dayanıþma Kurulu Baþkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanıþma Derneği’nin davetlisi olarak bir dizi temaslarda bulunmak üzere Londra’ya gitti.

İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanıþma Derneği’nin güney Londra’daki Tas Restaurant’ta düzenlediği bayram yemeğine katılan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin yanısıra, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Müsteþarı Erdem Mutaf, II. Katip Yavuz Topatan, Din Hizmetleri Müþaviri Prof. Seyfettin Erþahin, IRCICA Koordinatörü Halit Eren, Türk Federasyonu Baþkanı Þener Sağlam, Britanya Türk Kadınları Derneği Baþkanı Servet Hassan ile Batı Trakya Türk toplumu liderlerinin aileleriyle katıldı.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yemekte yaptığı konuþmada, Batı Trakya Türklerine seslenerek, “Yunanistan’da 4 Ekim’de yapılacak seçimlerde sandığa gidin ve oy verin” çağrısı yaptı.
Yunanlıların evleri gezerek Türk seçmenlerden oy istediklerini hatırlatan Müftü Mete, “oy vermeyi ihmal etmeyin. Geçen seçimlerde 16 bin oyumuz var bu oyları koruyalım ve kendi adaylarımıza verelim” dedi.

Yurtdıþında yaþayan Batı Trakya Türklerinin seçimlere katılamasa bile yakınlarını oy vermeye teþvik etmelerini isteyen Mete, toplum olarak eğitim baþta olmak üzere birçok sıkıntı karþı karþıya kalındığını dile getirdi.

Yunanistan devletinin Batı Trakya’da öğretmenleri maaþa bağladıktan sonra eğitimde de söz sahibi olduğunu hatırlatan Müftü Mete, “þimdi imamlara da maaþ bağlanacak. Artık okullarımızda olduğu gibi camilerimizde de devlet söz sahibi olacak. Devletin tayin ettiği müftünün elinde para, halkın seçtiği müftünün elinde ise dertler ve sorunlar var. Artık dini bilmeyen imamların görev yapması bizi þaþırtmayacak. Hatta belki de Hıristiyan papazlar camilerimize imam olacak. Sünnetsiz imamlarımız olacak” diyerek, Yunanistan’ın Batı Trakya’ya uyguladığı politikayı eleþtirdi.

İskeçe Müftüsü Londra temasları sırasında medya ile görüþmelerde bulundu ve bazı İngiliz parlamenterlerle bir araya geldi.


Share |
Bu yazı 4498 kez görüntülenmiştir...

Bütün haberler için buraya tıklayınız...

 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ
Her HakkΙ Saklıdır 2007-2017