Ana Sayfa
 

Ana Sayfa

|

Download

|

Linkler

|

Sitemizi Giriş sayfanız olarak ayarlayın

Sitemizi Favorilerinize Ekleyin

Bize Ulaşın

|

İskeçe Din Görevlileri   |   İskeçe Müftüsü   |   Müftü Yardımcıları
Etkinlikler...
Sitemizde yayınlanan haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz...
İskeçe'de ve İskeçe köylerinde bulunan camilere buradan ula&şabilirsiniz...
İskeçe iline bağlı köylerin resimlerine buradan ulaşabilirsiniz...

 menu
 

İskeçe Müftülüğü

Tel: 2541065612
Faks: 2541028775

E-Mail: iskecemuftulugu@hotmail.com

 Esmaü'l Hüsna

 
 
 
 
 KURBAN BAYRAMI MESAJI  24.11.2009-18:16
Değerli Batı Trakyalı Müslüman Türk Kardeþlerim!

Dini bayramlarımızın ikincisi olan Kurban Bayramını idrak etmiþ olmanın sevinci içerisindeyiz. Bizleri bu mübarek günlere kavuþturan Allah'a hamdediyor, O'nun Sevgili Resulüne salat ve selamlarımızı sunuyoruz.

Bayramlar sevinçlerin paylaþıldığı, gönüllerin coþtuğu, küskünlerin barıþıp kalplerin yumuþadığı, akraba ve komþuların ziyaret edildiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği, misafirlerin tebessümle karþılandığı, ikramların yapıldığı mutlu günlerdir.

Aziz Cemaat!

Kurban bayramında Allah'a yakın olmak niyetiyle mukim ve zengin olan her Müslüman kurban kesmelidir. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de: "Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaþmaz, fakat, O'na sizin takvanız ulaþır..." buyurmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz ise: "Ademoğlu kurban bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iþ yapmıþ olmaz" buyurarak bizleri kurban kesmeye teþvik etmiþtir.

Kurban bayramının bir özelliği de Hac ibadetinin o günlerde yapılmıþ olmasıdır. Öyle ki, dünyanın her yerinden farklı ırk ve dillere mensup milyonlarca Müslümanın haccetmek niyetiyle bir araya gelerek oluþturdukları tablo, bayramın değerini ortaya koyan bir baþka muhteþem manzaradır.

Bayram günlerini, günahların bağıþlanması için bir fırsat olarak değerlendirelim. Büyüklerimizi mümkünse ziyaret ederek, değilse telefonla arayarak onların dualarını alalım. Akraba, komþu ve dost ziyaretlerini gerçekleþtirelim. Birlik ve beraberliği sağlamak için aramızdaki küskünleri barıþtıralım. Çocuklara göstereceğimiz sevgi ile bayram havasını yaþatalım. Fakir ve yoksullara yardım etmek suretiyle onları sevindirelim. Ahirete irtihal etmiþ büyüklerimizi, yakınlarımızı, tanıdıklarımızı ve bütün inananları hayırla yad edelim. Kestiğimiz kurbanların etlerinden fakirlere de vererek onların da bayram sevincini yaþamalarına vesile olalım.

Aziz Soydaþlarım,

Bayram mesajım vesilesiyle sizlere bazı güncel mesellerden de bahsetmek isterim. Müftülüğümüze güvenerek kurbanlarını vekâleten bizlere teslim eden kardeþlerimizin kurbanları gerekli olan kurumlara ve ihtiyaç sahiplerinin eline ulaþtırılmıþ ve bayram günleri içerisinde kurbanın kesildiğine dair haber sizlere ulaþacaktır.

Muhterem Kardeþlerim,

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının davası Lozan'da belirlenmiþ azınlık haklarının kazanılması davasıdır. Biz evlatlarımızın dünya standartlarına uygun ve modern bir eğitim almasını istiyoruz.

Bizler, imamlarımızı kendimiz seçmek suretiyle camilerimize vazife vermek istiyoruz. Özellikle seçilmiþ müftülerimizin de müftülüklere tayin edilmesini bekliyoruz.

Bizler vakıf mallarımızı seçtiğimiz kendi insanlarımızın yönetmesini istiyoruz.

Ve yine biz Yunan vatandaþı olarak Müslüman Türk olarak Yunanistan'da yaþamak istiyoruz.


Bu düþüncelerle hepinizin Kurban Bayramını tebrik eder, biz Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu, Türk Dünyası ve tüm İslâm Alemi için hayırlara, bütün insanlık için barıþ ve huzura vesile olmasını Yüce Mevla'dan niyaz ederim.

İskeçe Müftüsü

Ahmet METE


Share |
Bu yazı 3360 kez görüntülenmiştir...

Bütün haberler için buraya tıklayınız...

 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ
Her HakkΙ Saklıdır 2007-2017