Ana Sayfa
 

Ana Sayfa

|

Download

|

Linkler

|

Sitemizi Giriş sayfanız olarak ayarlayın

Sitemizi Favorilerinize Ekleyin

Bize Ulaşın

|

İskeçe Din Görevlileri   |   İskeçe Müftüsü   |   Müftü Yardımcıları
Etkinlikler...
Sitemizde yayınlanan haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz...
İskeçe'de ve İskeçe köylerinde bulunan camilere buradan ula&şabilirsiniz...
İskeçe iline bağlı köylerin resimlerine buradan ulaşabilirsiniz...

 menu
 

İskeçe Müftülüğü

Tel: 2541065612
Faks: 2541028775

E-Mail: iskecemuftulugu@hotmail.com

 Esmaü'l Hüsna

 
 
 
 
 ÞAHİN KÖYÜNDE BU YILKİ SON HATİM MUHTEÞEMDİ  02.06.2016-06:23

Müftülüğümüz bünyesnde faaliyet gösteren Þahin Köyü Kur’an Kursunun düzenlediği hatim merasimi 29 Mayıs Pazar günü büyük bir katılımla coþkuyla gerçekleþti.

28 Mayıs Cumartesi günü de Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu’nun katılmasıyla kurban kesim töreni düzenlendi. Törene civar köylerden gelen kalabalık bir cemaatin katılımıyla Kurban duası yapıldı ardından pilav ikram edildi.

Pazar günü gerçekleþen Þahin Kur’an Kursu hatimi, bu yılki son hatim töreniydi. Öğrencilerimizin baþarılı performans sergilemeleri dikkat çekti ve katılımcılara coþkulu anlar yaþatarak adeta gönülleri fethetti.

Hatim merasimine Faziletli Müftümüz Ahmet Mete Hocamızın yanı sıra, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Baþkonsolosumuz Ali Rıza Akıncı Bey, Milletvekilimiz Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediye Baþkanını temsilen Belediye Meclis Baþkanı Adnan Peçenek, İskeçe Türk Birliği Baþkanı Ahmet Kurt, DEB Partisi Genel Baþkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu, Belediye Meclis Üyeleri ile Anavatanımız Türkiye\'den çok sayıda misafir ve kalabalık bir cemaat katldı.

Hatim merasiminde öğrencilerimize Baþkonsolosumuz Sayın Ali Rıza Akıncı, Almanya\'da faaliyet gösteren Hasene Derneği ve Erbakan vakfı tarafından hediyeler takdim edildi.

Müftümüz Ahmet Mete, hatim duasını yaptıktan sonra bir konuþma yaptı. Konuþmasında cemaate seslenen Faziletli Müftümüz, öncelikle birkaç gün önce Ankara\'da görüþtüğü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaþkanı Recep Tayyip Erdoğan\'ın selamlarını iletti. Müftü Mete konuþmasında son dönemlerde yaþanan geliþmelere değindi. \"Trakya\'daki Azınlık Yunandır\" þeklindeki açıklamaların asla kabul edilemeyeceğini ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak buna sessiz kalmamamız gerektiğini ve önümüzdeki dönemde bunlara demokratik bir þekilde tepki verileceğini ifade etti.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ayrıca hatim merasimini organize eden hocaları, öğrenci velilerini ve baþarılı bir þekilde hatimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik etti.

Daha sonra söz alan Milletvekilimiz Hüseyin Zeybek yaptığı konuþmada öncelikle öğrencileri, ailelerini ve hocalarını tebrik etti. Bu topraklarda dinimizle, dilimizle ve kültürümüzle ayakta olduğumuzu ifade eden milletvekili Zeybek, zaman zaman sıkıntılı dönemler yaþadığımızı, bu tür sıkıntıların azınlığın kaderi olduğunu ifade etti. Bu sıkıntılar karþısında pes etmeyeceğimizi, en büyük silahımızın birlik ve beraberliğimizin olduğunu, camilerimize, okullarımıza sahip çıkarak mücadeleye devam edeceğimizi söyledi. Bize düþen görev, dik durmak ve beraberlik içerisinde olmaktır.

Son olarak Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Baþkonsolosu Ali Rıza Akıncı söz aldı ve cemaate çok anlamlı mesajlar verdi. Sözlerinde; dünyada yaþayan yaklaþık 1,5 milyar Müslüman\'ın kardeþ olduğunu ifade eden Baþkonsolosumuz, bu büyük ailenin içinde yaklaþık 250-300 milyon Türk olduğunu belirtti. Bizim Türk olarak aynı dili konuþtuğumuzu ve bu dili konuþarak Çin\'e kadar gidebildiğimizi, Türkler Müslüman olduğu zaman İslam dünyasının büyük sıkıntılar içinde olduğunu fakat Türklerin Müslüman olmasıyla bunun değiþtiğini, Türklerin İslam\'a büyük katkılar sağladığını ve Türklerin Müslüman olmasıyla İslam dünyasının çehresinin değiþtiğini ve bunu bugün çocuklarımızın okudukları þiirlerle bir kısmını ifade ettiğini belirtti. Burasının ismini Lala Þahin Paþa\'dan alan bir selamet yurdu olan Þahin köyü olduğunu, yüzyıllar boyu buralarda bu ezanların ve duaların okunduğunu ve Batı Trakya Müslüman Türkünün gayretleriyle de okunmaya devam edeceğini söyledi. Modern zamanların çok fazla sıkıntısının olduğunu ancak bu sıkıntıların böyle pırıl pırıl gençleri yetiþtirerek aþılabileceğini ifade etti. Baþkonsolosumuz; aramızda gönülden gönüle olan sevgi ve muhabbetin daim olması temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

Yapılan konuþmaların ve öğle namazının ardından misafirlere etli pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Þahin köyünde gerçekleþen hatim töreni ile bu yıl hatim merasimleri sona ermiþ oldu.Share |
Bu yazı 2641 kez görüntülenmiştir...

Bütün haberler için buraya tıklayınız...

 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ
Her HakkΙ Saklıdır 2007-2017