Ana Sayfa
 

Ana Sayfa

|

Download

|

Linkler

|

Sitemizi Giriş sayfanız olarak ayarlayın

Sitemizi Favorilerinize Ekleyin

Bize Ulaşın

|

İskeçe Din Görevlileri   |   İskeçe Müftüsü   |   Müftü Yardımcıları
Etkinlikler...
Sitemizde yayınlanan haberlere bu bölümden ulaşabilirsiniz...
İskeçe'de ve İskeçe köylerinde bulunan camilere buradan ula&şabilirsiniz...
İskeçe iline bağlı köylerin resimlerine buradan ulaşabilirsiniz...

 menu
 

İskeçe Müftülüğü

Tel: 2541065612
Faks: 2541028775

E-Mail: iskecemuftulugu@hotmail.com

 Esmaü'l Hüsna

 
 
 
 
 TÜRKİYE'DEN GELEN HEYETLER MÜFTÜLÜÐÜMÜZÜ ZİYARET ETTİLER  29.07.2010-09:33
Batı Trakya Türk Azınlığı'nın merhum lideri Dr. Sadık Ahmet 24 Temmuz Cumartesi günü ölümünün 15. Yılında yapılan anma törenleri vesilesiyle Türkiye'den katılan heyetler İskeçe'de de bir dizi ziyaretlerde bulundular.

24 Temmuz Cumartesi günü MHP, CHP ve Trakya Bölgesinden bazı Belediye Baþkanları Müftülüğümüzü ziyaret ettiler. Önce MHP grubu geldi. MHP Genel Baþkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu ve beraberindeki heyet, Müftümüz Ahmet METE'den müftülük faaliyetleri hakkında bilgi aldılar. Kendileri Batı Trakya davasında her zaman en iyi desteği verdiklerini ve Lozan'dan kaynaklanan hakların uygulanması için gereken çalıþmayı yapacaklarını belirttiler.

Ardından gelen CHP grubu ve Trakya Bölgesinin bazı Belediye Baþkanları ziyaretten duydukları memnuniyeti belirttiler. CHP temsilcisi Kırklareli milletvekili Turgut Dibek baþkanlığındaki CHP grubuna Müftü Efendi yemek de ikram etti.

25 Temmuz 2010 Pazar günü Devlet Bakanı ve Baþbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve Beraberindeki heyet ile Bursa Osmangazı Belediye Baþkanı Mustafa Dündar da Müftülüğümüzü ziyaret ettiler. Karþılama törenine İskeçe Din Görevlileri de hazır bulundu. Çok coþkulu geçen bu ziyarette de Müftü Efedi Müftülüğün çalıþmalarını dile getirdi ve bazı isteklerde bulundu. Sayın Bakanımız da; bütün problemlere vakıfız. İki ülke arasındaki yakınlaþma, sizin daha rahat etmeniz içindir. Siz davanıza sahip çıkın. Birlikte haretken edin þeklinde konuþtu ve sıcak karþılamadan dolayı teþekkür etti.

Müftümüz Ahmet METE her gelen üç heyete de Müftülük problemi konusunu dile getirdi. Özetle þunları söyledi:

Müftülük bizim can damarımızdır. Lozan Antlaþması ve diğer anlaþmalar çerçevesinde yetkileri belirlenmiþ ve müftülerin seçimle iþbaþına gelmeleri konusunda þarta bağlanmıþ olan müftülük konusuna, farklı yollarla çüzüm aramak doğru değildir. Bu gibi yollarla yetkilerinden arındırılmıþ bir hale getirmeye yönelik çözümler getirmek bir anlamda müftülük kurumumuzu feda etmek demektir. Gündemde Müftülük se.imi diye bir mesele söz konusu değildir. Batı Trakya Müslüman Türk insanı müftülerini seçmiþtir. Yunan devleti seçim istiyorsa, seçilenleri tanıması yeterli olacaktır.

Ayrıca bu tür ziyaretlerin bize moral verdiğini ve mücadelememize güç kattığını ifade etti.

Devlet Bakanı Bülent Arınç ve beraberindeki heyet daha sonra İskeçe Türk Birliğini ziyaret ettiler ardında da Þahine hareket ettiler. Þahinde büyük kalabalıkla coþkulu bir þekilde karþılanan heyet, yapılan konuþmalardan sonra Tekke camiinde Kur'an Kursu öğrencilerinin sunduğu kısa bir sunumun ardından öğlen namazı kılındı. Namazdan sonra Þahin Yukarı Camiinde verilen yemekle program sona erdi. Heyet daha sonra köyden ve İskeçe'den ayrıldı.Share |
Bu yazı 3648 kez görüntülenmiştir...

Bütün haberler için buraya tıklayınız...

 BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ
Her HakkΙ Saklıdır 2007-2017