İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

MÜFTÜLERİMİZ’İN ANKARA ZİYARETİ

28-02-2011

MÜFTÜLERİMİZ’İN ANKARA ZİYARETİ

 

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın toplum liderleri olan Seçilmiş Gümülcine ve İskeçe Müftülerimiz Sayın İbrahim Şerif ve Ahmet Mete 20-23 Şubat tarihleri arasında Ankara temaslarında bulundular. 21 Şubat Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı görevine getirilen Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Başkan Yardımcılarını ziyaret ederek üstlendikleri yeni görevlerinden dolayı tebrik edip başarı dileklerinde bulundular. Bu yüksek düzeydeki ziyarette ayrıca; Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın en önemli sorunlarından olan Müftülük sorunu ve son zamanlardaki gelişmeler ele alındı. Karşılıklı olarak çok yararlı fikir alışverişinde bulunuldu.

22 Şubat Salı günü de Faziletli Müftülerimiz Dış Türklerden Sorumlu Bakanlıktaki en üst düzeyde yetkililerle görüşmeler yaptılar. Burada da Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sorunları tekrar dile getirildi. Ayrıca Batı Trakya’daki son gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Müftülerimiz yoğun bir programdan sonra, Ankara’da eğitim gören Batı Trakya’lı öğrencilerle bir araya gelip hasret giderdiler. Öğrencilerle akşam yemeğinde bir araya gelen Müftülerimiz sorunlarını dinleme fırsatı buldular. Öğrencilere konuşma yaptıkları bu yemeğe daha önce Batı Trakya’da görev yapan diplomatlar da katıldı. Ayrıca Batı Trakya kökenli milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ile de görüşerek Batı Trakya’daki gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Yapılan temaslardan sonra iki Müftü Batı Trakya’ya döndü.