İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

İskeçe Türk Birliği Kadın Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Müftümüz Mustafa Trampa oldu

18-05-2023

İskeçe Türk Birliği Kadın Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Müftümüz Mustafa Trampa oldu

 

İskeçe Türk Birliği Kadın Buluşmaları’nın yedincisi 17 Mayıs 2023 Çarşamba günü İskeçe Türk Birliği lokalinde gerçekleştirildi. Etkinikte, faziletli Müftümüz Mustafa Trampa, "İslam, Kadın ve Aile" konulu bir sunum gerçekleştirdi. 

İTB El Sanatları Kursları ve İTB Kadınlar Kolu tarafından düzenlenen ‘Kadın Buluşmaları’ bu hafta İTB Merkez Biçki Dikiş Nakış ve El Sanatları Kursu’nun da bulunduğu İTB binasında yapıldı. 

Etkinliğe, Müftümüz Mustafa Trampa, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İTB Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan, İTB yönetim kurulu üyeleri, Kadınlar Kolu üyeleri, azınlık kurum başkanlarının eşleri, İTB Dikiş nakış kursiyerleri ve İskeçeli kadınlar katıldı. 

Etkinliğin sunuculuğunu ve açılış konuşmasını İTB Asbaşkanı Sevil Şetifoğlu yaptı. Asbaşkan Sevil Şerifoğlu yaptığı konuşmada ’Kadın Buluşmaları’ etkinlikler serisi hakkında bilgi vererek, etkinliğin amacını ve yaptıkları faaliyetleri anlattı. Kurs eğitmeni Sevgi Sezai de etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ardından Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İTB Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan söz alarak İskeçeli kadınlarla birlikte ortak bir etkinlikte buluşmanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Bargan, İskeçe Türk Birliği kursları ile birlikte düzenledikleri bu etkinlierin kadınlar için çok faydalı olacağına inandığını kaydetti. 

Daha sonra İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu da yaptığı selamlama konuşmasında, Müftümüz Mustafa Trampa’ya etkinliğe katılımından dolayı teşekkür etti. Ahmetoğlu, kadınlara yönelik etkinliklerin son dönemde arttığına dikkat çekerek, "İskeçe’nin 15 farklı yerinde yapılacak bu etkinlikler nedeniyle emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Göçün artmasıyla ailelerin ve çocukların sorumluluğunu üstlenen kadınların yükü artık daha ağır. Bu açıdan baktığımızda kadınlarımızın toplumun temel taşı haline geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu tür etkinlik ve çalışmaların devam etmesinin önemi ortay açıkıyor. İskeçe Türk Birliği’nin eski bir yöneticisi olan sayın müftümüze bir kez daha teşekkür ediyoruz." dedi.  

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Müftümüz Mustafa Trampa "İslam, Kadın ve Aile " konulu konuşmasında İslam’da ailenin değeri ve önemine vurgu yaparak, kadının toplum açısından önemini örneklerle anlatan bir konuşma yaptı. 

Etkinlik sonunda İskeçe Türk Birliği Dikiş - Nakış ve El Sanatları Kursunda hazırlanan el işi bir tepsi eğitmen Sevgi Sezai tarafından Müftümüz Mustafa Trampa’ya hediye edildi. Ayrıca kursta hazırlanan takılar azınlık kurum başkanlarının eşlerine takdim edildi. Ardından kursiyerlerin hazırladığı geleneksel yiyecekler konuklara ikram edildi.