İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

RAMAZAN BAYRAMI

03-07-2016

RAMAZAN BAYRAMI

 

Muhterem Kardeşlerim,
  Bizleri bir Ramazan Bayramına daha eriştiren Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Bayramları neşe ve sevinç günleri olarak ilan eden Efendimize sonsuz salat ve selam olsun.

Bayramlar; aynı dinin, aynı inancın ikliminde bizleri birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları onaran ilahi armağanlardır. Bayramlar, iman kardeşliğinin gerçek tezahür sahneleridir.

Bir ay boyunca kendimizi manevi eğitim kampına aldık. Kirlenen yanlarımızı temizledik. Kaybolan kimliğimizi bulduk. Kırılan, örselenen kalplerimizi onardık. Unuttuklarımızı hatırladık. Kur’an’la yıkılan köprülerimizi yeniden kurduk. Birbirimizle kopan bağlarımızı yeniden birleştirdik. Maddi yönümüzü aç bırakarak manevi yönümüzü doyurduk. Ve nefsimizi terbiye ettik.

İrademize Allah’ın emir ve yasaklarına boyun eğdirmeyi öğrendik. Müslümanca yaşamayı, kardeşliği, paylaşmayı, kulluğu öğrendik. İftar sofralarında buluştuk. Aynı ezan sesiyle iftarımızı açtık ve aynı kıbleye yöneldik. Aynı hizada saf olduk. Hep birlikte secdeye vardık.

Aziz Kardeşlerim,
İdrak ettiğimiz bu bayram, aslında kuraklık çeken tüm insanlığın kurtuluşu için akan bir rahmet pınarıdır. Bu bayram, başkalarını aç bırakarak doyanlara, diğerlerini ezerek muktedir olanlara, ötekilerini yok sayarak var olanlara karşı Hakk’ın yanında yer alanların bayramıdır. Bu bayram, hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağıranların bayramıdır. Bu bayram, hakikati duyuranların, adaleti yüceltenlerin, iyiliği ve sevgiyi yayanların bayramıdır. Bu bayram, bir Ramazan gecesi olan Kadir gecesinde inmeye başlayan o Kutlu Söz’ün hakkını verenlerin, Kitabın tarafını tutanların, Kur’ân’ın yanında yer alanların bayramıdır.

Bu bayram, yeryüzünde zalimlerin yanında olmayanların; Rahmet Peygamberi (s.a.s)’in tarafında duranların bayramıdır. Bu bayram, yeryüzünü yangınlarla kasıp kavuranların, zayıfların üzerine basarak yükselenlerin, güç ve kuvvetiyle, silah ve teknolojisiyle kan ve gözyaşı akıtanların tarafını tutmayanların bayramıdır. Bu bayram, insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olanların bayramıdır.

Kıymetli Kardeşlerim,
Bu bayramda yapacaklarımızı unutmayalım! Bizden bayram neşesi bekleyenlere beklediklerini ikram edelim! Bayramın sevincini ve coşkusunu içimizde hissedelim! Varlık sebebimiz olan anne-babalarımızı; hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi sevindirelim. Evlerin canlı bayramları olan çocuklarımızı bayramın coşkusuyla mutlaka tanıştıralım! Aile büyüklerimize, akrabalarımıza, komşularımıza, arkadaş ve dostlarımıza hürmet ve muhabbetlerimizi gösterelim. Hastane köşelerinde şifa bekleyenlerin gönüllerini alalım. Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım! Yüreklerin en ağır yükü olan dargınlıklara son verelim!

Bizi neşe, sevinç ve huzur içinde toplayıp bir Ramazan Bayramına daha kavuşturan rabbimize şükürler olsun. Rabbim daha nice Ramazanlara, kandillere ve bayramlara sağlık, afiyet ve huzur içinde kavuşmayı nasip etsin.

Değerli Kardeşlerim,
Ne acıdır ki,  bu seneki Ramazan Bayramına manasına uygun sevinç ve coşkuyla değil, buruk ve büyük bir üzüntüyle giriyoruz.  Dünya üzerindeki gelişmeler, hepimizin dikkatini çekmektedir. Dünyanın huzuru kaçmıştır. İnsanların insanlık değerleri yok olmaya devem ediyor.

Suriye’de, Irak’ta ve dünyanın daha bir çok yerinde cereyan eden feci olaylar yüreklerimizi dağlıyor. Özellikle Anavatanımız Türkiye’de son zamanlarda gözünü kan bürümüş teröristlerin bombalı saldırılar neticesinde birçok masum canın kaybına yol açılması büyük acılara neden olmaktadır. Hassaten daha geçen hafta İstanbul’da Atatürk Havalimanında bayram öncesinde onlarca masum kardeşlerimizin   hunharca şehit edilmeleri, Batı Trakya Müslüman Türkleri olarak bizi gerçekten derinden üzmüştür. Ne ramazan, ne bayram tanımayan bu karanlık ruhlu teröristleri Allah’ın kahhar ism-i şerifiyle kahreylesin. Hayatını kaybeden masum kardeşlerimize Allah’tan rahmet, tüm Türk Milletine başsağlığı, yaralı olanlara da acil şifalar dileriz. Yüce Mevlâ’dan bu terör olaylarının bitmesini ve açılan yaraların kapanmasını niyaz ederim. Allah İslâm âlemine uyanış, diriliş, kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamı ihsan etsin.

Aziz Kardeşlerim,
Son zamanlarda devlet yetkililerinden duyduğumuz bazı sözleri bizleri yaralamaktadır. Devlet büyüklerinden hatalarından dönmelerini bekliyoruz.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı Yunan devletine hiçbir zaman yanlış yapmamış, aksine devletini savunmuş, hatta uğrunda şehitler vermiştir. Bugüne kadar da devletle hiç çatışmamıştır. Fakat bu ortamı bozmak isteyenler devamlı sıkıntılar çıkarmak için uğraş vermektedir. Biz Müslüman insanlarız, her zaman doğrudan yanayız, yanlışlarla işimiz yoktur. Biz Osmanlı torunları olarak, köklü bir tarihin mirasçılarıyız. Her fırsatta öküz altında bozağı arayanlar bilsinler ki, huzur hepimize lazımdır. Şunu da ifade etmekte fayda vardır: Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı haklarını demokratik yollardan arayacaktır ve aramaktadır.

Terörle işimiz yoktur, olmayacaktır. Müslüman Türk’e yakışır şekilde yaşantımızı devam ettirmeye gayretimiz hiç kaybolmayacaktır. Demokrasi mücadelemiz de haklarımız verilene kadar devam edecektir.

Muhterem Kardeşlerim,
Bizler toplum olarak birbirmizden kopmayalım, birlik ve beraberliğimizi koruyalım, birbirmizi sevelim, sayalım. Dinmizi yaşayalım. Müslüman Türk adetlerine sahip çıkalım. Evlatlarımızı kültürümüze, dinimize, dilimize bağlı yetiştirelim ki, kıyamete kadar Batı Trakya’da var olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle Cenâb-ı Hak’tan sıhhat, afiyet, bol bereket dilerken Ramazan Bayramınızı tebrik ederim. Rabbim bu Bayramı İslâm dünyasında akan kanın durmasını, barış ve huzur ortamının sağlanmasını vesile kılsın.Ahmet METE
İskeçe Müftüsü


 
* * *

NOT:

* Müftülüğümüzde bayramlaşma, Ramazan Bayramının ikinci günü (Çarşamba) saat: 17:00 – 19:00 arası olacaktır.

* T. C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nda bayramlaşma; Ramazan Bayramının  ikinci günü (Çarşamba) saat: 19:00 – 21:00 arası olacaktır.