İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

Basın Açıklaması -HATİM

28-04-2019

Basın Açıklaması -HATİM

 

İskeçe’de Hatim Merasimleri Devam Ediyor. Her yıl gelenek halini alan ve İskeçe Müftülüğü’ne bağlı Kur’an Kursları hatim merasimlerin büyük bir coşku ile devam ediyor. Yaklaşık üç haftadır devam eden merasimlerin coşkulu atmosferi hiç bir zaman kaybolmadı.

Mustafçova Köyü Agnila Mahallesi ve Sinikova Camii Mahallesinde yapılan hatim merasimleri büyük katılımlara sahne oldu. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Faziletli İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Kutlu Doğum Etkinliği için İskeçe’de bulunan Sanatçılar Mustafa Demirci ve Mesut Kurtiş ile Semazen grubu da her iki hatim merasimine katıldı.

Mustafçova Köyü Agnila Mahallesi Kur’an Kursu’nda yapılan hatim merasiminde, Kur’an Kursu Öğretmeni Cihat Arif öncülüğünde 17 çocuğun icra ettiği hatim merasimi güzel bir ortamda gerçekleştirildi.

Sinikova Camii Mahallesinde Kur’an Kursu Öğretmeni Sabri Hacıoğlu yönetiminde 12 çocuk için hatim merasimi gerçekleştirildi. Her iki hatim merasimine katılan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Faziletli İskeçe Müftüsü Ahmet Mete şu ortak hususlar üzerinde durdu:

"Öncelikle böyle muhteşem organizasyonları hazırlayan bütün halkımızı tebrik ediyorum. Yaklaşık bütün hatim merasimlerinde vurguladığım bazı önemli hususlar vardır. Bunlardan bazıları ve kanımca en önemlisi çocuklarımızın eğitimidir. Şartlar ne olursa olsun bize düşen görev, çocukların eğitimine önem vermektir. Özellikle genç kızlarımızın eğitimine önem vermeliyiz. Çünkü bugün imkanlar çoğaldıkça bu işe fazla önem verdiğimizi söylemek biraz güç oldu. Bu noktaya hassasiyetle yaklaşmalıyız. Ve her anne ve baba kendisi için en kıymetli varlık olan evladını en ciddi anlamda yetiştirip onu faydalı bir insan haline getirmelidir. Aksi taktirde geleceğimiz açısından faydalı yatırım yapmış olamayız.

Cumartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz Kutlu Doğum etkinliğinde herkesin katılımı bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bazı olumsuz olayların vuku bulması bizleri üzdü ama yine sağduyunun hakim olması neticesinde başarılı olduk. Bütün soydaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.