İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

ETKİNLİKLERİMİZE BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİK

18-06-2010

ETKİNLİKLERİMİZE BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİK

 

Müftülüğümüz bu yıl ilk defa "GÜZEL ŞİİR OKUMA YARIŞMASI" düzenledi. 4 Haziran 2010 tarihinde 38 öğrenci arasında yapılan eleme sonucu 7 öğrencimiz finale çıktı. Güzel Şiir Okuma yarışmasının finali, yine Müftülüğümüzün 5.sini düzenlediği Kur’an Kursları arasında yapılan Futbol Turnuvası finali ile aynı gün gerçekleşti.

16 Haziran Çarşamba günü İskeçe-Şahin Stadında büyük bir katılımla gerçekleşen güzel şiir okuma final ile Futbol Turnuvası final yarışmaları bir bayram havası içerisinde geçti.

Etkinlik saat 18:00’de şiir yarışmasıyla başladı. Sunuculuğunu Müftülük görevlilerimizden Mustafa Trampa’nın yaptığı yarışma finalinin jüri üyeleri şu isimlerden oluştu: Öğretmen Mustafa Tahsinoğlu, öğretmen Saadettin Şakir, gazeteci Ozan Ahmetoğlu, Müftü Yardımcısı Fatma İmam, Müftülüğümüz görevlilerinden Vaizler Başkanı Hamdi Bekir, vaiz Feyzullah Hasankâhya, vaiz Remzi Abdullah. Yarışmaya katılan yedi öğrencimiz; (Adile Hayrettin, Alev Malkoç, Biray Hüsyinoğlu, Emine Karahalil, Fatma Manafoğlu, Merve Karahalil, Sümeyra Velibaşa) başarılı performanslarıyla tüm katılanların beğenisini kazandılar. İlk üçe giren öğrencilerimiz ve okudukları şiirler şöyle:

1. Biray Hüseyinoğlu: (İskeçe Gazhane Kur’an Kursu) "Ben Seni Görmeden Sevdim"
2. Emine Karahalil : (İskeçe Amine Hatun Kur’an Kursu) "40 Yaşındasın"
3. Αdile Hayrettin (Gazhane Kur’an Kursu) "Ey İstanbul"

Final yarışmasına katılan bütün öğrencilerimize hediyeler verildi. İlk üçe girenlere de günün anısına birer plaket takdim edildi. Plaketler Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Faziletli Müftümüz Ahmet Mete, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Sayın Mustafa Sarnıç ve Mustafçova Belediye Başkanı Sayın Mustafa Aga tarafından verildi.

Ödül töreninde Faziletli Müftümüz Ahmet Mete bir selâmlama konuşması yaptı. Konuşmasında; şiir okuma yarışması ile futbol turnuvasında emeği geçenlere teşekkür ve devamında son dönemde bazı medya kuruluşlarında Batı Trakya Türkleriyle ilgili yapılan tartışmalara değinerek şöyle dedi: "Bizim haricimizde olanlar bizimle ilgili hükümler veriyorlar. Azınlığımız bir değil, üç grupmuş. Üç azınlık varmış. Söyleyelim; biz Batı Trakya Müslüman Türk azınlığıyız. Bizim bu konuda sorunumuz veya şüphemiz yok. Biz Batı Trakya’da millî ve dinî değerlere sahip çıkarak yaşadık. Şimdi bu değerlere ihanet etmek isteyenler varsa, bunları satmak isteyenler varsa biz 150 bin Türk’ü bunların karşısında olacağız."

İkinci olarak söz alan Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Sayın Mustafa Sarnıç Bey; şiir ve futbol etkinliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Müftülüğümüzü tebrik etti ve devamında şunları söyledi: "Şiirleri büyük bir dikkatle dinledim. Bana göre hepsi birinci. Çok güzel bir etkinlik oldu; emeği geçenleri kutlarım. Bugün aynı zamanda futbol turnuvasının finali de yapılacak. Ketenlik spor ile Şahin sporu çok heyecanlı gördüm. Gençler çok güzel bir ortam oluşturmuştur."

Son olarak Mustafçova Belediye Başkanı Sayın Mustafa Aga kısa bir konuşma yaptı. Bu etkinlikte bulunmaktan duduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti. Sözlerini şöyle tamamladı; "bugün çok güzel şiirler dinledik. Burada dinlediğim şiirleri duyunca duyunca fazla söze gerek olmadığına inanıyorum.Tüm çocuklarımızı kutlarım."


5. FUTBOL TURNUVASI

16 Haziran 2010 Çarşamba günü Şahin Stadında gerçekleşen şiir yarışmasından sonra saat 19:30’da Kur’an Kurslarımız arasında yapılan futbol turnuvasının sonunda finale yükselen Şahin Kur’an Kursu ile Ketenlik Kur’an Kursu futbol takımları final maçı yaptılar. Bu yıl beşincisi düzenlenen futbol turnuvası final maçı sonunda Şahin Kur’an Kursu 6 - 0 gibi farklı bir skorla Ketenlik Kursunu yenerek şampiyon oldu. Çekişmeli geçen maçta oyunculardan çok seyirciler daha fazla heyecanlandı ve yapılan tezahüratlar kısa bir süre için kavgaya dönüştü. Yapılan çağrılar sonucu yatıştırıldı. Maçtan sonra Şahin ve Ketenlik taraftarları stadı şenlik yerine çevirdi.

Kupa töreninde üçüncülük kupasını kazanan Elmalı Kur’an Kursu kupayı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Sinan Türkmen’den aldı. İkinciliği kazanan Ketenlik Kur’an Kursu kupasını İskeçe Vali Yardımcısı Türkeş Hacımemiş’ten alırken şampiyon Şahin Kur’an Kursu’nun kupasını ise Faziletli Müftümüz Ahmet Mete verdi.