İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

İSKEÇE’DE HATİM GELENEĞİ BU HAFTA SONU DA DEVAM ETTİ

27-05-2024

İSKEÇE’DE HATİM GELENEĞİ BU HAFTA SONU DA DEVAM ETTİ

 


İskeçe Müftülğü’ne bağlı Kur’an Kurslarının yıl sonu hatim törenleri bu hafta sonu da devam etti. 

26 Mayıs Pazar günü İskeçe Belediyesi’ne bağlı İskeçe Sünne Mahallesi  ve Koyunköy Kur’an Kurslarımızın hatim etkinlikleri gerçekleşti.

İskeçe Sünne Mahallesi imamı ve Kur’an kursu hocası Cüneyt Tüccar ile burada görev yapan diğer hocalarımız; Emine Palazlı, Emral Şeh ve Cemile Mü’min’in yetiştirdikleri öğrencilerin  hatim törenine Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa ile birlikte İskeçe azınlık milletvekilleri Burhan Baran ve Hüseyin Zeybek,  Eyalet Başkan Yardımcısı İrfan Hacıgene, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, BTAYT Derneği Başkanı ve DEB Partisi Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Hüseyin Baltacı, diğer DEB Partisi Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayları Musa Vidinli, Ümit Farzlı ve Cemali Tahir  katıldı.  

Aynı günde iki yerde hatim törenlerinin yapılması nedeniyle Sünne Mahallesi’nden erken ayrılan Müftümüz Mustafa Trampa ve beraberindeki protokol üyeleri, burada kısa birer selamlama konuşması yaptılar, öğrencileri yetiştiren hocaları ve çocuklarını onlara emanet eden anne babaları tebrik ederek ardından Koyunköy’ünde düzenlenen hatim törenine katılmak üzere buradan ayrıldılar. Burada Müftü Efendi’nin yerine Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu kaldı.

Çok yoğun katılımın olduğu Koyunköy hatim töreninde hocamız Fatiha Husko’nun idaresinde burada görev yapan hocalarımızın; Ferdi İslâm (köy imamı), Hasan Ömer, Kadriye Çolak, Yusuf Çolak, Ahmet Petlo, Hamdiye Bekir, Sıdıka Batkal’ın yetiştirdiği öğrenciler okudukları Kur’an-ı Kerim ve şiirler büyük beğeniyle izlendi. 

Törenden sonra hatim duasını İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa yaptı. 

Duadan sonra selamlama konuşmasını yapan Müftümüz Trampa toplumun birlik beraberlik ruhuna dikkat çekti. Faziletli Müftümüz Trampa’nın diğer protokol üyeleri de kısa birer selamlama konuşması yaptı. 

Her iki hatimde de öğlen namazına müteakip katılımcılara etli pilav ikram edildi.