İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ’İN BATI TRAKYA ZİYARETİ

16-06-2024

PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ’İN BATI TRAKYA ZİYARETİ

 


T.C. Diyanet İşleri Eski Başkanı, İslâm Düşünce Enstitüsü’nün ve Uluslararası İslâm Düşünce Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 14 – 16 Haziran 2024 tarihlerinde Batı Trakya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin ilk gününde Gümülcine Müftülüğü’nün organize ettiği bir dizi programlara katılan Hocamız, 15 Haziran Cumartesi günü İskeçe’ye geçti. 

Prof Dr. Mehmet Görmez’in 15 Haziran Cumartesi günkü İskeçe Müftülüğü’nün organize ettiği ziyaret programı kapsamında önce Müftülüğümüzü ziyaret etti. Görmez, Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa ve Müftülük personeli ile bir süre görüştü ve Müftülükteki yeni yapılanma hakkında bilgi alarak karşılıklı olarak fikir alış verişinde bulunuldu. Ardından Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği İskeçe Şubesi Kültür Merkezi Lokali’nde konferans verdi.

Konferans sunuculuğunu din görevlilerimizden Onur Şeh yaptı. Önce Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa açılış konuşması yapmak üzere sahneye davet etti. Müftümüz, çoğunluğunu din görevlilerinde oluşan katılımcılara teşekkür etti ve şeref misafiri hocamızı bayram öncesi böyle bir ortamda ağırlamaktan büyük sevinç ve memnuniyet duyduğunu ifade etti ve herkesin Kurbana Bayramını tebrik etti. 

Konferans sunucusu daha sonra Prof. Dr. Mehmet Görmez’in özgeçmişi hakkında bilgi verdi ve konuşmalarını yapmak üzere kendilerini sahneye davet. 

Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşmasında öncelikle Anavatandan selam getirdim sözleriyle başladı ve güncel konu olan kurban ibadetinin hikmetlerinden bahsetti. Konuşmasında ayrıca gönül coğrafyasının bir parçası olan biz Batı Trakya Müslüman Türklerin kimliklerini muhafaza edebilmeleri için dinlerini doğru öğrenmeleri, dillerini de korumaları gerektiğine vurgu yaparak şöyle dedi: “Kimlik bizi medeniyete götürür. Kimlik meselesi iki sütun üzerine ayakta durur. Biri din, biri dildir. Siz dini bir dil ile anlatıyorsunuz. Dili kullanarak anlatıyorsunuz. Dinini kaybeden dilini de kaybeder, dilini kaybeden kültürünü de kaybeder. Çünkü dil kültürün evidir.”

Bir de konuşmasında daha çok gençlere yönelik bir uyarı da yaparak dijital ortama dikkat çekti ve dijital dünya ortamında haya ile hayat bulmak için güçlü haya ve güçlü iradeyle mümkün olacağı şeklinde tavsiyelerde bulundu. Bu nedenle dijital ortamdan faydalanabiliriz ancak onun esiri olmamalı kontrolü elimizde almalıyız dedi. 

Büyük bir katılımla gerçekleşen konferansa, Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa’nın yanı sıra; Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Türk Birliği Başkanı ve İskeçe Azınlık Ortaokul – Lisesi Encümenler Heyeti Başkanı Ozan Ahmetoğlu ile ev sahibi Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı yer aldılar. Büyük beğeniyle izlenen konferansın ardından misafir hocamız dernek başkanlarıyla bir süre görüştü.

Konferansın ardından İskeçe’mizin merkez camilerinden Sünne Camii ziyaret edildi ve burada ikindi namazı kılındı. Namaz sonrasında program çerçevesinde Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa ve Müftülük personelinin eşliğinde İskeçe’nin Balkan kolu büyük yerleşim bölgelerinden Ketenlik ve Şahin köylerimiz ziyaret edildi.

Ziyaretin ilk durağı olan Ketenlik köyünde akşam Namazı kadın – erkek kalabalık bir cemaatle eda edildi. Hocamız Prof. Dr. Mehmet Görmez namazın ardından cemaate hitap etti. Duygu dolu konuşmasında; öncelikle Anavatandan siz selam getirdim. Buraya gelirken size bir şeyler vermek için, sevgi vermek için geldim ama tam tersine ben sizden bu sevgiyi bu samimiyeti alıyorum ve Anadolu’ya götüreceğim. Burada bu güzellikler var oldukça siz daima huzur içinde yaşayacaksınız. Bu nedenle birliğinizi beraberliğinizi muhafaza edin şeklinde ifadeler kullandı. 

Camideki hitabından sonra, Ketenlik Kütüphanesine geçerek burada onu bekleyen gençlere hitap etti. Konuşmasının ardından gençlere şu üç şeye dikkat etmeleri konusunda tavsiye ederek vurgu yaptı: Zamanınızı boşa harcamayacaksınız, zihninizi boş bırakmayacaksınız, kalbinizi boş bırakmayacaksınız

Kütüphanedeki konuşmaların ardından yatsı namazını kılmak üzere Şahin köyüne hareket edildi.

Ziyaretin son durağı olan Şahin köyünde Tekke camiinde yatsı namazı eda edildikten sonra, hocamız cemaate çok anlamlı duygu dolu bir konuşma yaparak Şahin köyünde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Konuşmasında ayrıca bayrama da değinen Hocamız, bayramların en önemli özelliği küskünlükleri bırakmaktır dedi. “Aranızda küs olan var mı?” sorusunda cemaati hareketlendirdi ve üç günden fazla küs durmak haramdır dedi. Küs olanlardan kim barışmak için ilk olarak küs olduğu kişinin kapısını çalarsa, cennetin kapısını çalmış olur ifadelerini kullandı.

Her gittiği yerde yaptığı konuşmalarda Filistin’de yaşanan vahşete de değinen Görmez, “Filistin’de tarihin en büyük soykırımı yaşanıyor. Burada yaşananlar İbrahim peygamberin tebliğ medeniyetine karşı yapılan savaşın devamıdır.” Ayrıca gerek Filistin’deki gerekse dünyanın neresinde olursa olsun zulme uğrayan kardeşlerimiz dua etmeyi ihmal etmeyelim uyarısında bulundu.

 Balkan kolundaki Şahin köyü ziyaretlerin ardından bugünkü program sona erdi.

16 Haziran 2024 Pazar günü Kurban Bayramının birinci günü, Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız bayram namazını İskeçe’nin merkez tarihi camilerimizden Çınar Camiinde etti. Sabah namazının ardından cemaate hitap eden hocamız, öncelikle Anavatandan selamlar getirdim sözüyle başladı ve günün anlam ve önemini belirten anlamlı konuşmasını yaptı. Daha sonra bayram namazını da kıldıran Prof. Dr. Mehmet Görmez bayram hutbesini de verdi ve bayram namazının ardından camiye katılan kalabalık cemaatle bayramlaşarak kucaklaştı. İskeçe Çınar Camiinde coşkulu bir bayram sabahı yaşandı.

Bayram namazının ardından misafir Hocamız Bayram namazına katılan protokolle beraber Müftülüğümüze geçtiler. Burada yapılan ikramlar eşliğinde çok hoş bir sohbet gerçekleşti. Müftülüğe; Anavatanımız T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, İskeçe Türk Birliği Başkanı ve İskeçe Azınlık Ortaokul – Lisesi Encümenler Heyeti Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı, Çınar Derneği Başkanı Cengiz Ömer, Millet Gazetesi Yayın Yönetmeni Bilal Budur, İskeçe Azınlık Ortaokul – Lisesi Müdürü Selçuk Fehmi eski Vali Yardımcısı Musa Vidinli ve Müftülüğümüz personeli katıldı. Buradaki ikram ve hoş sohbetten sonra, T.C. Diyanet İşleri Eski Başkanı, İslâm Düşünce Enstitüsü’nün ve Uluslararası İslâm Düşünce Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Hocamızın yoğun geçen İskeçe programı sona erdi ve Anavatan Türkiye’ye dönmek üzere veda etti. Hocamızın Batı Trakya programında kıymetli hanımı Dr. Hatice Görmez de eşlik etti. Hanım Efendinin İskeçe programında Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa’nın değerli eşi Nadire Trampa ve Müftülüğümüz kadın personeli yer aldı.